Esmatik Hakkında

FAYDALARI

  • Rüzgar gücüyle çalışan ileri teknoloji ürünüdür. Her yönden gelen rüzgarın gücünü kullanarak devamlı aynı yönde döner. Bu sayede bacanın içindeki kirli hava veya dumanı merkezkaç kuvvetiyle dışarı atar.
  • Apartmanlar, fabrikalar, depolar, silolar, oteller, tavuk çiftliklerinin havalandırılmasında son derece kullanışlı, ekonomik, sessiz ve dayanıklıdır.
  • Merkezi sistem kalorifer ve kat kalorifer bacalarında kullanıldığında %8 – % 12 yakıt tasarrufu sağlandığı gibi, kazan ve brülörlerin daha uzun ömürlü ve bozulmadan sessiz çalışmasını sağlar.
  • Ortak baca kullanan apartmanlarda; soba, kat kaloriferi, merkezi sistem kaloriferi bacalarına uygulandığı zaman koku, is ve dumanı süratle dışarı atarak dolayı zehirlenmeleri büyük oranda önler.
  • Rüzgarlı havalarda bacaların geri tepmesini kesinlikle önleyerek dairelerinizi her yıl badana ve boya masraflarından kurtarır.
  • Devamlı olarak havayı temizlediği için evinizin daha taze kokmasını sağlar.
  • Mutfak ve banyo camlarından kullanıldığı zaman tüp gaz kaçamaklarından doğan gaz birikimini çekerek, zehirlenmeleri, patlama ve yangınları büyük oranda engeller.
  • Apartmanların hava boşluklarının üzerinde kullanıldığında banyolarda ve tuvaletlerde kötü koku ve buhar birikimini önler. Buhar birikiminin önlenmesiyle; duvarların nem tutması ve fayansların kabarmasını önler.
  • Yazlık veya kışlık boş evlerin nemlenmesini ve küflenmesini önler.

TEMEL ÖZELLİKLERİ

Esmatik Doğal Baca Aspiratörü, son derece sağlam bir yapıya sahiptir. Topuz içindeki somun mile vida edildiği için rüzgar kanatlarının yukarıya doğru milin ucundan dışarı çıkmasını önler. Yaylı rondela dönme esnasında topuzun gevşeyerek açılmasına engel olur. Merkezleyici, perçinlere rüzgar kanatlarına bağlanır. Merkezdeki delikten mile geçerek, mil üzerindeki sekmana oturur. Böylece doğal baca aspiratörüne önemli destek sağlar. Ayak, mil üzerindeki rulmanlara yatak işlevi görerek, dönme hareketindeki sürtünme kuvvetini azaltmak için, içine madeni yağ konur. Aynı zamanda kapalı bir hazne olması özelliği ile bacalardan yukarıya sirküle edilen faktörlerden (doğalgaz, tüpgaz, kömür isi vb etkenlere karşı) son derece korunaklı bir yapıya sahiptir. Altlık üzerindeki civata delikleri baca üzerine monte edilecek davlumbaza sabitlenerek, emniyetli bir yapıya kavuşur.

Rüzgar kanatları; galveniz saç, alüminyum, bakır vb dayanıklı metallerden yapılmaktadır. (Galveniz saçtan yapılan rüzgar kanatları fırın boyalıdır) Aysekman merkezleyicinin yukarı yöndeki hareketini önler. Küçük sekman altta bulunan rulmanın altına takılır. Milin ayaktan çıkmasını engelleyerek merkezleyici taşır.

Doğal baca aspiratörü yapısal olarak,sağlam olduğu kadar son derecede hassas bir yapıya sahiptir. Hiç bir enerji gerektirmeden en az hava akımının rüzgar kanatlarıyla temas etmesiyle başlayan dönme hareketini ml vasıtasıyla rulmanları iletir. Başlayan dönme hareketi ayaktakı rulmanlar ve madeni yağ sayesinde hassas bir yapı nedeniyle uzun bir dönme süreci kazanır. Bu nedenlerle, Doğal Baca Aspiratörü en az hava akımı ile işlevini yerine getirebildiği gibi en sert rüzgarlara karşı da (198 km/sa) dayanıklıdır. Rüzgar kanatlarının açısal dizaynı nedeniyle rüzgarın esiş yönünden etkilenmeyerek sürekli aynı yönde döner.

 

MONTAJ

Bacanın üstü mutlaka açık olmalıdır. Bacanızın dört duvarının ölçüsünü ayrı ayrı alınız. Ölçüleri tam olarak alınır. Her köşeden beşer milimetre boşluk kalmak şartı ile esmatik tabanına uygun bir davlumbaz yaptırınız. 1 milimetrelik galvenizli saçtan veya paslanmaz saçtan yaptırınız. Bacanın üzerine yerleştirdiğiniz davlumbazı dört taraftan dubelli civata ile sağlam bir şekilde sabitleyiniz.

Davlumbazın üzerine esmatik döner bacanızın tabanını metrik 5 çapında 1 cm uzunluğunda 8 adet saç civatası ile sabitlemeden önce ikisi arasını dolgu maddesi silikon ile doldurunuz. Sonra sac civatalarını tornavida ile iyice sıkınız. Esmatik döner baca sert rüzgarlı havalarda hızlı döndüğü için, şakül doğrultusunda ve en sağlam şekilde monte edilmelidir. Montaj talimatına mutlaka uyunuz.

Bu hem sizlerin, hemde yoldan geçenlerin emniyeti için gereklidir. Montaj sırasında esmatiği yalnız siyah toptan tutarak taşıyınız. Çünkü kenarları keskindir.

%d blogcu bunu beğendi: